Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

14 Ekim 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar değerli Okurlar ;

Uzun bir arada sonra tekrara beraberiz bu süreçte yoğun gelişmeler yaşandı .Bu gelişmeler ve beklentilerimizi aşağıda sizlerle paylaşıyoruz ;

 

  • Özelikle GBPTRY konusundaki görüşlerimiz birebir tutuyor .Bu gelişmeler takip ettiğimiz 7,50-8,00 lira bandına oturacak yıl sonu beklentimiz 8,00 GBPTRY seviyesinde koruyoruz.
  • Geçtiğimiz hafta hem iç hemde dış tarafta farklı gelişmeler piyasaları hareketlendirirken içeriye geçmeden önce dışarıyı kısaca bir özetleyelim. Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta ortasına kadar risk iştahı kademeli bir şekilde azalmakla beraber hafta boyunca ajanslara düşen çeşitli haberler bu durumda etkiliydi. İlk olarak basında çıkan bir haberde Çin hükümetinin ABD ile genel bir anlaşmaya isteksiz oldıuğunun belirtilmesi moralleri bozan ilk gelişmeydi. Daha sonra ABD hükümetinin 8 Çin teknoloji şirketini kara listeye alması, bazı çinli yetlililere vize yasağı getirmesi ticaret anlaşmasına yönelik karamsarlığın artmasını sağladı. Hatta ajanslara düşen bir diğer haberde ABD hükümetinin kamu emeklilik fonlarında Çin hisselerine kısıtlama getirmeye hazırlandığının bildirilmesiyle risk iştahı kayda değer bir şekilde azalma eğilimini sürdürdü. Tüm bu gelişmelere karşın Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile ABD Ticaret Bakanlığı Danışmanı Robert Lightizer Perşembe günü bir araya gelirken ABD Başkanı Trump’ın görüşmelerin iyi gittiğini belirtmesi piyasalarda tepki alımlarına neden oldu. Haftanın son iş gününde bu eğilim artarak devam etti. Pariteler arasında özellikle İngiltere ve İrlanda başbakanlarının brexit konusunda anlaşmaya yaklaştığı şeklinde çıkan haberler GBPUSD paritesini 1.2640’a taşırken benzer bir şekilde EURUSD 1.1050’ye kadar toparlanmasını sürdürdü. Bu arada ABD ile Çin ilk aşamayı atlatırken birkaç madde üzerinde anlaşıldı. Son anlaşma hala belirgin bir süre alabilir tabi…ABD Başkanı Trump son olarak anlaşmanın Kasım ayı başında imzalanabileceğini belirtti.
  • WASHINGTON, 14 Ekim (Reuters) – ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Suriye’de sınır ötesi operasyon yürüten Türkiye’ye yönelik “çok kuvvetli” yeni yaptırımlar hazırlanması için Başkan Donald Trump’tan talimat aldığını söylerken, Trump Kongre ile yaptırımlar üzerinde çalıştığını ifade etti.
  • TRY açısından oldukça hareketli bir hafta geride kalırken geçtiğimiz hafta başında ABD cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham’in yaptırım konusunu gündeme taşıması TRY’de ilk satışların başlamasını sağlayan gelşmeydi. Daha sonra ABD Başkanı Trump oldukça tehditkar bir tweet mesajı geçerken USDTRY 5.8500’e yaklaştı. Trump sadece bir gün sonra paylaştığı bir diğer tweet mesajında Türkiye’yi ABD açısından önemli bir ticaret ortağı şeklinde tanımlarken Türkiye’nin F-35 çelik tedariğini sağladığını ve aynı zamanda NATO için önemli ortak olduğunu belirtti. Trump bununla beraber Cumhubaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım tarihinde Washington’a geleceğini hatırlattı. Bu gelişmenin ardından USDTRY kısa süreliğine 5.7840’a doğru çekilmeyi başardı. Ancak daha sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un kısa sürede Suriye’ye girileceği sinyali vermesi, bu mesajda belirtildiği üzere Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütlerine karşı harekatını başlatması, ABD cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham’in Türkiye’ye yaptırım tasarısını tweet mesajında paylaşması sonrasında USDTRY 5.8970’e doğru artış kaydetti. Konuya yönelik ABD Başkanı Trump son olarak 3 seçeneğinin bulunduğunu belirtirken, bunları ABD askerlerini bölgeye göndermek, yaptırımlar veya arabuluculuk şeklinde sıraladı. Haftanın son iş gününde özellikle ABD – Çin iyimserliği gelişen ülkeler para birimlerinde oldukça olumlu bir hava yaratırken USDTRY bu sefer bu gelişmelere tepkisiz kalamayarak ilk etapta 5.8430’a doğru düşüş eğilimi sergiledi. Aslında USDTRY en düşük 5.8239’dan işlem görmesine karşın Fransa’nın AB’nin Türkiye yaptırımlarını bu hafta tartışabileceğini duyurması bu trendin geçici olmasına neden oldu. İzleyen saatlerde Rusya Devlet Başkanı Putin Türkiye’nin Suriye’yi kontrol altına alabileceğinden şüpheli olduğunu dile getirirken USDTRY 5.8750’den işlem gördü. Yaptırımlar konusunda dün ABD Başkanı Trump yeni bir tweet mesajı geçerken mesajda hazinenin hazır olduğunu, güçlü yaptırımlar gelebileceğini kaydetti.
  • DANSK, 14 Ekim (Reuters) – Asya borsaları ABD ile Çin’in ticaret anlaşmazlığını gidermek için yaptıkları müzakerelerde ilerleme kaydetmesinin ardından bugün yükseldi, ancak dünyanın iki büyük ekonomisinin artırdığı gümrük vergileri sonucu küresel ekonominin yavaşlaması yatırımcıların temkinli davranmalarına yol açıyor. ABD Başkanı Donald Trump Cuma günü Çin ile müzakere edilen ve ticaret savaşını sonlandıracak anlaşmanın ilk safhasının çerçevesini çizdi. Trump Çin ürünlerinden alınacak ek gümrük vergisini askıya alırken, iki tarafın yetkilileri de uzlaşıya varılmadan önce yapılması gereken çok fazla işin olduğunu söylüyorlar. Tarım, para birimleri ve bazı yönleriyle fikri mülkiyet haklarını kapsayan ilk safha, ABD ile Çin arasında 15 aydır devam eden misilleme yarışını bitirmek için atılan şu ana kadarki en büyük adım olacak. İki ülkenin birbirlerinden ithal ürünlere getirdiği ek gümrük vergileri finansal piyasalarda çalkantıya yol açtığı gibi ekonomik büyümeyi de yavaşlattı.
  • Dolar, ABD ve Çin ticaret görüşmelerinde gelişme kaydedilmesiyle yen karşısında iki buçuk ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Sterlin ise Avrupa Birliği’nden anlaşmalı ayrılma umutlarının artmasıyla üç ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra gerileme kaydetti.
  • Yurtiçinde yayınlanan haftanın son ekonomi verisinde Ağustos ayında cari fazla beklentimizin altında +2.6 milyar dolar oldu. Böylece 12 aylık kümüle fazla +4.3 milyar dolardan +5.1 milyar dolara yükseldi. Ağustos ayında finans hesabından -1.6 milyar dolar ve net hata & noksan kaleminden -800 milyon dolar çıkış yaşanmasıyla oluşan cari fazlanın bu kalemleri finansmanının ardından TCMB rezervleri +254 milyon dolar arttı. 8 aylık kümüle rakamlar açısından 1 milyar dolar cari fazla, +586 milyon dolar finans hesabına giriş, +2.6 milyar dolar net hata & noksan kaleminin artı vermesiyle TCMB rezervleri 2019 yılında +4.2 milyar dolar arttı. Ağustos ayında doğrudan yatırımlarda +825 milyon dolar net giriş, portföy yatırımlarında -1.34 milyar dolar net çıkış meydana geldi. Buna göre yurtdışı yerleşikler hisse senedi piyasasında -512 milyon dolar ve DİBS piyasasında -149 milyon dolar satış gerçekleştirdi. Ağustos ayında yurtiçi bankaların yurtdışı hesapları +769 milyon dolar, yurtdışı bankaların yurtiçindeki hesapları +434 milyon dolar yükseldi. Finans hesabında meydana gelen çıkışta krediler kalemi etkili olmakla beraber buna göre Ağustos ayında yurtdışı kredilerde bankalar 1.76 milyar dolar, kamu 430 milyon dolar ve reel sektör 175 milyon dolar nette geri ödeme gerçekleştirdi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar