Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

17 Şubat 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar ;

KAYNAK :REUTERS

  • Dolar/TL, Suriye kaynaklı jeopolitik endişeler nedeniyle baskı altında kalmaya devam ederken, son haftalarda kamu bankalarının artan döviz arzı ise TL’yi destekleyen önemli bir unsur konumunda. Dolar/TL geçen hafta, en son Mayıs 2019’da görülen 6.0680’e kadar yükseldikten sonra bu seviyelerin sınırlı altında 6.05 civarında haftaya başlıyor.Rusya’da bugün Türkiye ve Rusya arasındaki gerçekleşecek görüşmeler ve Ocak ayı bütçe verileri takip edilirken haftanın en önemli gündem maddesi ise Merkez Bankası faiz kararı olacak.Hafta boyunca izlenecek diğer gelişmeler arasında TBMM Genel Kurul gündemine gelmesi beklenen bankacılık ile ilgili düzenleme de yer alıyor.
  • ABD hisse ve tahvil piyasalarının resmi tatilden dolayı bugün işlem görmeyecek olması sebebiyle işlem hacimlerinin zayıf olması bekleniyor. Çin’deki koronavirüs salgınıyla ilgili yeni vaka sayısının bir önceki günkü 2,009 seviyesinden Pazar günü 2,048’e çıkarken koronavirüsün dünya ekonomisine olan etkisi konusundaki endişeler de piyasaları baskılamayı sürdürüyor.Yeni haftada yurt içinde TCMB-PPK kararı yakından takip edilecek. Piyasa beklentisi 50 baz puan faiz indirimi ile sürecin korunması. Yurt dışında ise PMI verilerinin yanında hafta ortasında açıklanacak olan Ocak ayı FOMC toplantısına ait tutanaklar yatırımcıların Coronavirus ve Fed’in repo operasyonlarındaki duruşuna dair fikirlerini öğrenmesine imkan tanıyacak.”ABD piyasalarının kapalı olması işlem hacminde gün boyunca aşağı yönde baskıya neden olabilir. Euro/dolar paritesinin 1.09 altındaki görüntüsünü koruması ve güçlü dolar teması gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskıyı devam ettirebilir. Dolar/TL paritesinde 6.05 bölgesindeki direnci yakından izliyoruz.”
  • Kamunun döviz arzının yanı sıra TL’deki değer kaybını yavaşlatan bir diğer etken ise BDDK’nın swap sınırlaması olmaya devam ediyor.BDDK’nın swap adımının da desteğiyle dolar/TL geçen hafta başında 5.9750’ye kadar gerilese de bu seviyelerde kalıcı olamamıştı. Kur artan jeopolitik tansiyonun da etkisiyle geçen hafta boyunca yukarı yönlü bir seyir izledi.Dolar/TL saat 0905’te 6.0485/6.0545 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL 6.3024/6.3089, euro/TL ise 6.5563/6.5634 seviyesinde bulunuyor.TCMB’nin tahvil portföyünü 19 milyar TL’den bilançosunun %5’ine yani yaklaşık 32-33 milyar TL’ye çıkaracak olması ve Hazine’nin uzun süredir uzun vadeli sabit kuponlu tahvil ihraç etmemesi tahvil getirilerindeki düşüş sürecini destekler nitelikte. Ancak son günlerde artan riskten kaçış düşüşü durdurmuş durumda. Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi geçen yıl Mayıs’ta %21 seviyesinden 10 puan gerilemiş durumda. Önceki hafta Cuma günü spot kapanışta bileşik getiri %10.60 geçen hafta son işlem ise %11.32 oldu.Gösterge 2 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisinde ise Ocak sonunda en düşük %9.96 seviyesi test edildi. Bu seviyeler en son 2016 yılı son aylarında görülmüştü. Önceki hafta Cuma günü %10.44 olan son işlem geçen hafta Cuma günü ise %11.20 oldu.
  • Çin’de koronavirüs vaka sayısı tekrar artarken, Japonya ve Singapur resesyonun eşiğinde -Reuters News SHANGHAI, 17 Şubat (Reuters) – Çin’in Hubei eyaletinde bildirilen yeni koronavirüs vakalarının sayısı iki günlük düşüşten sonra bugün yükselirken, yetkililer şu ana kadar 1,700’den fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açan salgının yayılmasını önlemek için yeni sert kısıtlamalar getirdi.Salgının hızının yavaşlayacağına dair herhangi bir gösterge bulunmadığı gibi, Japonya ve Singapur’da bugün yayımlanan veriler iki ekonominin de şu anki üç aylık dönemde daralma kaydetmesinin olası olduğuna işaret etti.Salgının ortaya çıktığı yer olan Hubei’de sağlık yetkilileri dün 1,933 yeni vaka ve koronavirüs nedeniyle 100 yeni ölüm olduğunu bildirdi. Ölü sayısı 11 Şubat’tan bu yana en düşük artışı kaydetti. Yeni vaka sayısı ise bir önceki güne göre %5 arttı.Hubei’de salgının yayılmasını önlemek amacıyla başlatılan kısıtlamalar dün daha da sıkılaştırıldı. Temel hizmetlerin dışında araçların trafiğe çıkmaları yasaklandı şirketlere ikinci bir talimata kadar kapalı kalmaları bildirildi.Yeni vakaların yaklaşık %90’ı, virüsün geçen yıl sonlarında yasadışı vahşi hayvan ticareti yapılan pazardan kaynaklandığına inanılan 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde bildirildi.Anakara Çin genelinde yetkililer, 1,770 kişinin hayatını kaybettiğini ve toplam vaka sayısının 2,048 artışla 70,548’e yükseldiğini açıkladılar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar