Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

5 Ağustos 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydın Değerli Okurlar ;

Bayram öncesi son haftaya giriyoruz .Bu hafta önemli verilerin yanında yurt dışı ve yurt içi gelişmelere açık haber akışı devam ediyor .Temelde asya bugün bayağa kuvetli düşüşle başladı .Ama bizim için önemli olan Türkiye’deki gelişmeler buna bakarsak haftanın manşeti;

  • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri indirdiğini ve faizlerin daha da ineceğini, enflasyonun da düşeceğini söyledi. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre hafta sonunda İstanbul-İzmir Otoyolu ortak açılış töreninde konuşan Erdoğan, “Ekonomimize kurulan tuzakları tek tek bozuyoruz. İşte en son Merkez Bankası faizleri indirdi, daha da inecek. Müjdeyi veriyorum, enflasyon da düşecek, bunu da göreceksiniz” dedi.
  • Para Politikası Kurulu (PPK) Murat Uysal’ın başkanlığındaki ilk toplantısında iyileşmenin sürdüğü enflasyonun yılsonunda beklentilerin altında kalabileceği öngörüsü ile politika faizini 425 baz puan indirimle %19.75’e çekerken, böylece 4.5 yıllık aranın ardından ilk kez faiz indirimi gerçekleşti.
  • Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Temmuz’da KDV ve ÖTV indirimlerinin sonlanması ile yapılan elektrik zammı nedeniyle aylık %1.6 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise Haziran’daki %15.72’den %16.9’a yükselmesi bekleniyor. Reuters’ın toplam 18 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre; aylık tahminler %0.5 düşüş ile %2.50 artış, yıllık beklentiler %14.5-18 bandında yer alırken, yıl sonu tahminleri ise bir önceki anketteki %15.25’ten %14.5’e geriledi.
  • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna gireceğini belirterek, taciz atışları devam ettikçe sessiz kalmanın mümkün olmadığını söyledi. Erdoğan, hafta sonunda Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul-İzmir Otoyolu ortak açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Suriye politikasına ilişkin bilgi vererek, “Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya’yla da paylaştık, Amerika’yla da paylaştık, çünkü oralardan bize bu taciz atışları devam ettikçe bizim sessiz kalmamız mümkün değildir. Ve şu anda biz bir yere kadar sabrederiz o sabrın bir sonu var” dedi. Erdoğan’ın söz konusu ifadeleri ile ilgili soru üzerine bir ABD’li yetkili ise Reuters’a yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki meşru güvenlik endişelerine ilişkin olarak, Türk ve ABD güçleri ile bir güvenli bölge oluşturulması olasılığına yönelik ikili görüşmeler sürüyor” dedi.
  • Dış piyasalarda bir numaralı gündem maddesi FOMC faiz kararıydı. Buna göre FED beklentilere paralel bir şekilde faizini 25 baz puan düşürmesine karşın Başkan Jay Powelll’ın düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalar doların tüm ülkeler para birimlerine karşı güçlenmesini sağladı. Buna göre Powell yapılan indirimi “orta vadeli politika ayarlaması” şeklinde tanımlayarak ilave faiz indirimi beklentilerini azaltmaya çalıştı. Tabi Poweell’ın konuşmasının yanında iki hafta öncesinde ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları gecikmeli olarak EURUSD paritesinde etkiliydi. Hatırlanacağı üzere Draghi Eylül ayında çok daha geniş bir paket gelebileceği sinyalini vermişti. Hatta ECB’nin para politikasını gevşetmesi gerekliliği yeni gelen ekonomim verilerinde teyit edildi. Buna göre Almanya sanayi PMI endeksi 43.2 ve Avrupa Bölgesi sanayi PMI endeksi 46.5 seviyeleri ile daralmann devam ettiğine işaret etmişti. Diğer tarafta geçtiğimiz hafta açıklanan BOE faiz kararı sonrasında sunulan yazılı metinde İngiltere Merkez Bankası brexitin etkilerine yönelik herhangi bir detay vermedi. Bunun yanında BOE, AB’den ayrılmaya yönelik belirsizliğin artmasının ekonominin önümüzdeki yıllarda geniş band aralığındaki çeşitli patikalarda ilerleyebileceğini gösterdiğini dile getirdi. Tüm bu gelişmeler paritelerde baskı yaratmasına karşın haftanın son iş gününde durum yeniden değişti. Bu sefer ABD Başkanı Trump’ın yeni açıklamaları piyasalara damga vururken Başkan Trump 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine 1 Eylül tarihi itibariyle %10 gümrük tarifesi uygulanacağnıı duyurdu. Böylece EURUSD 1.1100 ve GBPUSD 1.2130’a doğru artış kaydederken USDTRY 5.6000’dan işlem gördü.
  • Yeni haftaya girdiğimizde ABD – Çin ilişkilerinin giderek gerginleşmesi küresel anlamda risk iştahını kayda değer bir şekilde azalttı. Buna göre Çin hem yuanı dolara karşı zayıflatırken hemde kendi kamu şirketlerine ABD tarım ürünleri ithalatlarını durdurmaları talimatı verdi.
  • ABD ekonomi verisindew Temmuz ayında tarım-dışı istihdam artışı beklentilere paralel +164,000 kişi olurken işsizlik ranı %3.6’dan %3.7’ye yükseldi. Diğer tarafta aylık ortalama kazanç artışının +%0.3 olmasıyla yıllık kazanç arıtşı %3.2’ye tırmandı. Özellikle ABD – Çin ilişkilerine yönelik fiyatlama davranışlarından kaynaklı veri piyasalarda çok etkili olmadı.
  • Piyasalarda bugün yurtiçinde Temmuz ayı enflasyon rakamları, dış piyasalarda Avrupa Bölgesi, İngiltere ve ABD hizmet PMI endeksleri ile beraber ABD ISM hizmet endeksi (beklenti: 55.5) yayınlanacaktır. Temmuz ayı enflasyon rakamlarına yönelik bizim beklentimiz +%1.71 ve piyasa beklentisi +%1.46 TÜFE artışı olması yönündedir. Beklentimiz paralelinde bir artış yıllık TÜFE’nin %15.72’den %17.05’e yükselmesi anlamına gelmektedir.
  • Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşının kızışması üzerine yatırımcıların japon yeni, tahvil ve altın gibi güvenli liman varlıklara yönelmesi ile Asya hisse senetleri 9 ayın en büyük günlük düşüşünü kaydederken; yuan 10 seneden uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi. Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal 300 milyar dolar tutarındaki ürüne 1 Eylül’den itibaren %10 ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından, bir aylık ticaret ateşkesinin bittiği gerekçesiyle tedirgin. Çin bunun karşısında savaşacağını açıkladı.
  • 5 Ağustos (Reuters) – Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “B+”, görünümü ise “durağan” olarak teyit etti. S&P Cuma akşamı açıkladığı değerlendirme notunda, Türkiye ekonomisinin 2019’da yüzde 0.5 daraldıktan sonra gelecek yıl yüzde 3 civarı büyüyeceği tahmininde bulundu. Değerlendirmede, dış refinansman risklerinin artmaya devam ettiği, ancak Fed’in gevşek para politikasının gelişmekte olan ülke ekonomilerine sermaye akımlarını destekleyerek ani baskılardan koruduğu belirtildi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar