Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

15 Temmuz 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar ;

Bu hafta 15 Temmuz Türkiye de resmi tatil olması sebebiyle kapalı olmasından ötürü piyasa hareketleri oldukça sınırlı ancak bu hafta takip edeceğimiz konu başlıklarını sizlere aşağıda sıralıyoruz ;

  • S400 savunma sistemleri Rusya dan teslimatlarlar canlı yayınlarla arka arakaya teslim ediliyor ;

ABD Savunma Bakanı Vekili Esper, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemini teslim alması halinde F-35 programından çıkarılmasını öngören ABD pozisyonunda değişiklik olmadığını ve Türk mevkidaşı ile bugün görüşeceğini söyledi. Esper 26 Haziran’da yapılan NATO toplantısında Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Türkiye’nin aynı anda hem S-400’lere hem de radara yakalanmayan F-35 savaş uçaklarına sahip olamayacağını söylemişti. Esper, Türkiye’nin bugün S-400 hava savunma sisteminin parçalarını teslim almaya başlamasının ardından düzenlenen basın toplantısında, “Türkiye’nin S-400’lerin teslim almakta olduğunu görüyoruz. F-35’ler hakkındaki pozisyonumuz değişmedi. Bugün (ABD saati ile) öğleden sonra Türk mevkidaşım ile görüşeceğim” dedi. Esper, “Görüşmenin ardından başka gelişmeler olacak” dedi.

Bu gelişmeler karşılıklı açıklamalar yaptırım konusunda Amerika nın tavrı yakından takip edilecek .Bu gelişmeler ışığında piyasaların seyri belirlenecek.

  • Doğu Akdenizde sondaj gerginliği ve EU yaptırım tehdidi ;

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü sondaj çalışmaları birçok ülkeyi rahatsız etti. Mülteci meselesinde Türkiye’yi yalnız bırakan Avrupa Birliği (AB), sondaj çalışmalarını gerekçe göstererek Türkiye’ye karşı müeyyide uygulamaya hazırlanıyor. AB’nin taslak metinde yer aldığı belirtilen ‘sözde yaptırımlar’ hâlihazırda bir süredir uygulanması sebebiyle etkisiz olacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, AB’nin Türkiye’ye müeyyide uygulamak için yaptığı hazırlıklar soruldu. Çavuşoğlu, “AB’nin saçma sapan bu dayanışma anlayışı ile yanlışların arkasında durmaması gerektiğini kendileri de biliyor. Beklentimiz son derece net: Kıbrıs Türk halkının hakları garanti altına alınsın ve paylaşmayı Rumlara öğretsinler. Bize karşı atacağı adımların kendilerine hiçbir faydası olmaz; ters teper.

  • 25 TEMMUZ 2019 dikkat Yeni merkez Bankası Faiz indirim Kararı ;

Merkez Bankası Başkan değişikliği sonrası 25 Temmuz’da ne kadar faiz indirimi olacağı konusu var. Faiz konusunda tartışmalar indirim olup olmayacağından çok, ne oranda olacağına kaymış durumda. Enflasyon ve Merkez Bankası faiz oranı arasındaki makasın oldukça açılması, Fed ve Avrupa merkez bankalarının faiz indirim söylemleriyle birlikte piyasalar zaten Çetinkaya yönetiminden faiz indirimi bekliyordu. Bir puanlık indirim beklentileri başkan değişikliğiyle 2 ile 4 puana kadar yükseldi. Bakalım 25 Temmuz’da sonuçları göreceğiz. Sert faiz indirimi olursa tahvil ve bonoda kâr satışı olasılığını dikkate almak gerekir.

  • FED faiz indirimi beklentisi;

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki konuşmasında, son aylarda ekonomik görünüm üzerindeki belirsizliklerin arttığını belirterek, ticaret gelişmeleri, federal borç tavanı ve Brexit dahil politika meselelerine ilişkin risklere dikkati çekti. Geçen hafta beklentilerden iyi gelen tarım dışı istihdam verisinin görüşlerini etkileyip etkilemediği sorusuna “Hayır” cevabı veren Powell, piyasalarda Fed’e ilişkin faiz indirim beklentilerini artırdı.

Powell’ın açıklamaları sonrası bu ay sonu gerçekleştirilecek Fed’in Açık Piyasa Komitesi toplantısında faizlerin 50 baz puan indirilebileceği beklentileri yüzde 25’e çıkarken, ekonomistlerin yüzde 75’i 25 baz puanlık indirim öngörüyor.

  • Gbptry Beklentilerimiz ;

Aşağıda grafikte de görüğünüz gibi 5 yıllık trend grafiğinde yukarı harekete hazırlanan GBPTRY görüyoruz dikkat ……..

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar