Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

8 Temmuz 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar ;

Haftaya bize göre sürpriz haberle başlıyoruz;

  • İSTANBUL, 8 Temmuz (Reuters) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan haftasonunda Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden alırken, basında yer alan haberlere göre defalarca faiz indirmesi gerektiğini söylediklerini ancak kendisinin gereğini yapmadığını ifade etti. Çetinkaya haftasonunda Cumhurbaşkanlığı kararı ile dört yıllık görev süresi dolmadan görevinden alındı. Yerine Haziran 2016’dan bu yana TCMB başkan yardımcısı olan Murat Uysal atandı. Uysal’ın atanmasının ardından dün gece Asya piyasasındaki ilk işlemlerde dolar/TL Cuma günü 5.6345 olan kapanış seviyesinden 5.8245’e kadar yükseldi. Ekonomistler ve bankacılar Uysal’ın Para politkası Kurulu’ndaki (PPK) para politikasında gevşeme yanlısı üyelerden biri olduğunu belirterek, Erdoğan’ın düşük faiz konusundaki görüşlerine Çetinkaya’dan daha yakın olduğunu belirttiler. Hürriyet’te hafta sonunda yer alan habere göre Erdoğan, Marmara Bölgesi milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. ‘Faiz düşerse, enflasyon düşer’ dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik” dedi. G20 zirvesi sonrasında gelen açıklamaların ABD ile ilişkilerin düzeleceği beklentisi oluşturmasının ardından TL’deki satış baskısının yerini yerini değer kazançlarına bırakması ve küresel faizlerdeki düşüş eğiliminin yanı sıra yıllık enflasyonda gözlenen sert gerilemeye paralel TCMB’nin de bu ay itibariyle faiz indirimlerine başlayacağı tahmin ediliyor.
  • TCMB açıklamasında da Uysal’ın yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanacağı ve önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyeceği belirtildi.
  • Asya borsaları ABD’de Cuma açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed’den faiz artırım beklentilerinin güç kaybetmesine paralel gerilerken, TL merkez bankasının bağımsızlığına yönelik endişelerle iki haftanın dip seviyesine geriledi. ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’nin küresel hisse senedi piyasalarında ağırlık düşür tavsiyesi vermesi de borsalar üzerinde baskı yarattı. Hisse değerlemelerinin pahalı olduğuna ve şirket kârlarını aşağı çekecek baskılar olduğuna dikkat çeken Morgan Stanley, gelişmekte olan ülke ve güvenli liman Japon devlet tahvillerinin portföyündeki ağırlığını ise artırdı.
  • Ancak dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de tarım dışı istihdamın Haziran’da 160,000 olan beklentilere karşılık 224,000 artması ekonomik büyümenin gücüne işaret ediyor. Bu veri bir kaç haftadır bu ayın sonunda FED faiz indirimi yapacak görüşünü değiştirmeye başladı.BU sebeble ucuz para dönemi tekrar başlıyor algısı ve buna paralel Gelişmekte Olan Ülkelere girişler tedirgin olmuş olabilir.
  • Almanya dan gelen sanayi üretim ve bunun gibi veriler istenen şekilde olmaması resesyon (Durgunluk) konuşmalarını tekrar gündeme getirdi.
  • Yunanistan da seçimler sonuçlandı ; Çipras seçimin kaybedeni Miçotakis yeni lider olarak tek başına hükümet kurma çoğunluğunu kazandı.
  • Risk iştahı açısından ABD – Çin iyimserliği oldukça kısa sürmekle beraber konuya yönelik Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro ilerlemenin doğru yönde olduğnu ancak anlaşmanın belirgin bir zaman alacağını bildirdi. Hem sürecin belirsizliğini koruması hemde ABD’nin bu sefer Avrupa Birliği’ne yeni tarifeler ekleyeceğini kaydetmesi tekrar riskten kaçınma eğiliminde artışa sebep oldu. Tabi ekonomik anlamda yayınlanan veriler piyasaları destekleyebilecek düzeyde değildi. Mesela Almanya sanayi PMI endeksi 45, Avrupa Bölgesi sanayi PMI endeksi 47.6, İngiltere sanayi PMI endeksi 48 ve hatta İngiltere bileşik PMI endeksi 48 ile 50 kritik seviyesinin altında kalarak ekonomi endişelerini canlandırır nitelikteydi. Aynı şekilde hafta boyunca açıklanan diğer verilerde Avrupa Bölgesi perakende satışları -%0.3 düşüş gösterirken ABD ADP raporuna göre özel sektör istihdamı beklentilerin altında +102,000 kişi arttı. Tüm bu gelişmelerin ardından dolar cinsi maliyetlerdeki aşağı yönlü eğilim gelişen ülkeler para birimlerine pozitif katkı sağladı. İç tarafta iki ekonomi verisi öne çıkarken haftanın ilk verisinde sanayi PMI endeksi Haziran ayında 45.3’den 47.9’a yükselmesine rağmen endeksin 50’nin altında kalmasıyla sanayi alanındaki daralma yeniden teyit edildi. İkinci olarak Haziran ayında TÜFE +%0.03 artarken böylece yıllık TÜFE artışı %18.71’den %15.72’ye geriledi. Benzer şekilde aylık ÜFE +%0.09 yükselirken yıllık ÜFE %28.71’den %25.04’e inmiş oldu.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar