Ekonomik Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

1 Temmuz 2019 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar ;

Hepinize önce iyi bir hafta dileyerek yazıma başlamak istiyorum .

G20 Zirvesinden çıkan notlar ;

  • ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi alım kararı konusunda adil davranılmadığını söylemesinin ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’nin S-400 nedeniyle Ankara’ya yaptırımlar getirmeyi planlamadığını belirtti.
  • NATO müttefiki olan iki ülke, Türkiye’nin S-400 alma kararı nedeniyle anlaşmazlık yaşıyor. Washington Türkiye’nin S-400 almaktan vazgeçmemesi halinde yaptırım getirilebileceği uyarısı yaptı. Interfax haber ajansında Cumartesi günü yer alan habere göre Türkiye’nin S-400 alım anlaşması kısmi teknoloji transferini de içeriyor. Türkiye, daha önce yaptığı açıklamalarda S-400’lerin Temmuz başı teslim tarihinden geri adım atmayacağını belirtmişti. Ancak ABD’li yetkililer tarafından yapılan açıklamaların aksine, Trump Türkiye’ye S-400 satın alma kararı konusunda adil davranılmadığını söyleyerek, eski başkan Barack Obama’nın yönetimindeki “karışıklığı” sorumlu tuttu. Ancak Trump Cumartesi yaptığı bu açıklamada yaptırımları göz ardı etmedi.
  • Erdoğan, “Trump’tan şahsen bunun olmayacağını duyduk. Biz ABD ile stratejik ortağız. Stratejik ortaklar olarak, hiç kimse Türkiye’nin egemenlik haklarına karışma hakkına sahip değil. Herkes bunu bilmeli” dedi .
  • Bu iyimser not ile TL varlıklarda pozitif hava esmeye başladı .Biz bunun geçici olduğunu düşünüyoruz .
  • Asya borsaları ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin daha da tırmanmasının önüne geçilmesinin ardından yükselirken tahvil getirileri de yükseldi. ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Cumartesi günü G20 zirvesi esnasında yaptıkları ikili görüşmede tıkanan ticaret müzakerelerini tekrar başlatma karar aldı. Daha önce Çin’den ithal ürünlerden alınan gümrük vergisini yükseltmek tehdidinde bulunan Trump Çin ürünlerine yeni bir gümrük vergisi getirmeyeceğini belirtti. ABD buna ek olarak Beijing’deki rahatsızlığı hafifletmek için Çinli telekom şirketi Huawei’ye getirilen kısıtlamaları gevşetecek. Çin ise ABD’den tarım ürünü alacak.
  • Fed’in bu ay faiz indirimine gideceğinin fiyatlandığı tahvil piyasalarında faizlerin yükselişten destek bulan dolar, yen karşısında değer kazandı.
  • İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye imalat sanayi PMI Haziran verisini yayımlayacak. (1000
  • İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Haziran ayı enflasyonunu açıklayacak. (1100)
  • GBPTRY konusundaki görüşlerimizi aşağıdaki grafikle detekliyorum değerli okurlar göreüğünüz gibi GBPTRY 5 yıllık trend çizgisi aşağıdan yukarı giden yıl sonunda 8,00 GBPTRY seviyesini bize gösteriyor geçici aşağı düşmeler alım için fırsat olabilir Borcu yada Tasarruf sahipleri için ……..

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar