Haftalık Bülten
Ercan AYFER Haftalık Bülten

13 Ocak 2020 Pazartesi Capital Hazine Piyasa Yorumu

Günaydınlar Değerli Okurlar;

  • ABD-İran gerilimi başta olmak üzere Ortadoğu!daki jeopolitik tansiyonun azalmasıyla küresel piyasalarda ve TL cinsi yatırım araçlarında geçen haftanın son günlerinde başlayan iyimser görünümün hakim durumda.İç piyasada yön belirleyici olarak TCMB’nin bu haftaki faiz kararı ön plana çıkarken dış piyasalarda ise Çin-ABD ticaret gelişmeleri takip edilecek.
  • Bankacılar bugün ödemeler dengesi verileri, yarın sanayi üretimi ve Hazine ihaleleri, Çarşamba günü ise bütçe verilerinin izleneceğini ancak sadece TCMB kararına piyasa tepkisi gelebileceğini söylediler.Reuters’ın 12 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre turizm sezonunun geride kalması ve ekonomik aktivitedeki hafif toparlanma ile beraber cari işlemler fazlasının yerini Kasım itibarıyla açığa bırakması bekleniyor. Ancak açığın 0.4 milyar dolar ile oldukça sınırlı kalacağı öngörülüyor.iyasanın bu hafta yön belirleyici olarak takip edeceği 3 ana gündem şöyle olacak: Jeopolitik gelişmeler, TCMB’nin faiz kararı ve ABD-Çin ticaret anlaşması ; TCMB 4 PPK’da toplam 12 puanlık indirim ardından sonraki adımlarının daha sınırlı olacağı mesajını vermişti. Piyasa beklentisine baktığımızda geçen hafta 0-100 baz puan arasındaki tahminlerin bu hafta 50-100 arasında yoğunlaştığını görüyoruz. Bu bandın her iki tarafında da tahminler var.1,200 baz puan ile kıyaslandığında bu sefer beklentiler 50-75 baz puan civarında yoğunlaşıyor.. Yani TCMB 0-100 puan arasında bir adım atsa yanılma payı da 25-50 baz puan arasında kalacak ki bu da çok düşük olur… Kısacası TCMB tahminlerden çok farklı adım atmaz ise ilk tepki sınırlı kalabilir. Ancak bunun ötesinde piyasa daha sınırlı indirimlerin ve/veya faizlerin sabit tutulacağı önümüzdeki aylar için PPK’da ve ardından enflasyon raporunda bankanın yenilenen enflasyon faiz görüşlerini bekliyor olacak.TCMB son dönemdeki mesajlarında faiz indiriminin büyük bölümünü tamamladığı mesajını veriyor. Ancak indirimlerin tamamen bittiği yönünde ise bir mesajı bulunmuyor. Bankalar da TCMB’nin faiz indirimlerini hem mevduat hem de kredi faizlerine önemli ölçüde yansıttılar. TL mevduat getirilerindeki düşüş ardından ise lokallerin 194 milyar dolar ile tarihi zirvedeki döviz birikimleri üzerindeki etkisi piyasa açısından önemli.
  • Ekonomi yönetimi döviz mevduat getirilerini sınırlayıcı adımlara üst üste yönelse de bankacılar birikim tercihlerinin getiriden çok TL’de ani bir değer kaybı riskine karşı yapıldığına dikkat çekiyorlar. Bu kapsamda piyasada lokallerin döviz birikim ya da azaltma eğilimi yakından takip ediliyor.TL’nin son 3 yıldaki dolar karşısındaki değer kaybı yaklaşık %36, 5 yıllık kaybı ise %61 seviyesinde. TL’nin son 5 yıllık kaybı gelişmekte olan ülke para birimleri ortalamasının açık ara üzerinde.Dolar/TL artan tansiyonla 6 seviyesine yaklaşarak 7 ayın zirvesini görmüş ardından İran-ABD geriliminin azaldığı fiyatlamasıyla sert gerileyerek 18 Aralık’tan beri ilk kez 5.8585’e kadar düşmüştü. Kur geçen hafta gördüğü en düşük seviyelere yakın bir seyir izlemeyi sürdürüyor.Dolar/TL  saat 08:32’de 5.8660/5.8765 seviyelerinde güne başlıyor. Aynı saatte sepet bazında TL 6.1970/6.2084, euro/TL ise 6.5280/6.5403 seviyesinde bulunuyor.Tahvil bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi Cuma günü %11.57 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi Mayıs ayında %21 seviyesindeydi. Yılbaşından beri düşüş ise yaklaşık 80 baz puan seviyesinde. Gösterge 2 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi ise Cuma günü %11.29 oldu. Değişim ihaleleri ardından eurobond ihracı bekliyorlar. Hazine genel olarak ilk eurobond ihracını yılın ilk günlerinde gerçekleştiriyor.
  • Asya borsaları, imzalanması beklenen ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşması öncesinde 19 ayın en yüksek seviyesini gördü ancak anlaşmanın detayları henüz bilinmiyor.Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  %0.47 artarak Haziran 2018’den beri en yüksek seviyesini gördü. Japonya borsaları tatil nedeniyle bugün kapalı.Güney Kore Kospi endeksi  %0.73 artarken, Hong Kong Hang Seng endeksi %0.74 yükseldTayvan borsası , Cumartesi günü Tayvan’da Tsai Ing-wen’in oyların büyük çoğunluğunu alarak tekrar seçilmesinin ardından %0.6 yükseldi.
  • Piyasalar bu hafta ABD ve Çin arasında Çarşamba günü imzalanması beklenen birinci aşama ticaret anlaşmasını takip edecekler. Trump yönetimi imza töreni için en az 200 kişiyi Beyaz Saray’a davet etti.
  • Asya para birimleri imzalanması beklenen ABD-Çin ticaret anlaşması öncesinde yükselirken, sterlin İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz oranlarını düşürebileceği sinyalleri vermesiyle düştü.Yuan  ve Avusturalya doları %0.3 yükseldi.Yen, dolar karşısında %0.1 düşüşle 109.60 seviyesine gerileyerek yedi ayın en düşük seviyesini test etti. Japonya borsalarının tatil nedeniyle bugün kapalı olmasından dolayı işlem hacimleri düşük kaldı.Sterlin %0.3 düşerek 1.3037 dolara geriledi. Sterlin, BoE Para Politikası Komisyon üyelerinden Gertjan Vlieghe’nin haftasonu yaptığı faiz oranlarının düşürülebileceği açıklamalarının ardından iki haftanın en düşük seviyesine yaklaştı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir bu sebeble OLUŞABİLECEK OLUMSUZ durumlardan hiç bir şekilde CAPİTAL BANK LTD sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazılar